To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Compressor Style | self-contained |
|---|---|
| Cooling | air-cooled |
| Design | undercounter |
| Ice Type | chewable ice crystals |
| Material | stainless steel |
| Output | 85 lb/24 hours |
| Product Type | ice maker with bin |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation, NSF |
| Vendor Name | Ice-O-Matic |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 09023500000 |
| Shipping Origin | 80239 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 14.88 cm |
| Item Height | 34.38 cm |
| Item Depth | 23.88 cm |
| Item Weight | 133 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Ice Maker with Bin, Nugget-Style |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









