To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 11.8 amps |
|---|---|
| Area | 51"W x 29-1/2"D x 78"H |
| Color | white |
| Compressor Style | self-contained |
| Depth | 29-1/2" |
| Design | reach-in |
| Door Type | glass sliding doors |
| Height | 78" |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Installation Type | bottom mounted refrigeration |
| Material | glass, stainless steel, steel |
| Number of Sections | two-section |
| Number of Shelves | 8 shelves |
| Product Type | refrigerated merchandiser |
| Safety and Compliance | cULus, ENERGY STAR, UL, UL EPH Classified |
| Voltage | 115v |
| Volume | 45 cu. ft. |
| Width | 51" |
| Vendor Name | Fogel |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 191243815 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 51 cm |
| Item Height | 78 cm |
| Item Depth | 29.5 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Refrigerator, Merchandiser |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









