To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 140000 BTU |
|---|---|
| Color | black |
| Depth | 36", 43" |
| Durability and Resistance | heavy-duty |
| Features | insulated, stackable |
| Height | 71" |
| Material | stainless steel, steel, stone |
| Number of Decks | 1 deck |
| Oven Type | deck-type |
| Power Type | natural gas |
| Product Type | pizza oven |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL |
| Thickness | 1.5" |
| Voltage | 120v |
| Width | 24", 48", 65.25" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 65.25 cm |
| Item Height | 71 cm |
| Item Depth | 43 cm |
| Item Weight | 1588 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Deck Pizza Ovens |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









