To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 57"W x 36"D x 12"H |
|---|---|
| Depth | 36" |
| Height | 12" |
| Legs | 30" painted legs |
| Material | aluminized steel, stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | deck oven |
| Safety and Compliance | CSA, NSF, UL |
| Timer Included | timer |
| Wattage | 12kW |
| Width | 57" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 74 cm |
| Item Height | 60 cm |
| Item Depth | 43 cm |
| Item Weight | 700 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Oven, Deck-Type, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









