To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Depth | 36", 43" |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy-duty |
| Features | insulated, stackable |
| Height | 66" |
| Legs | stainless steel |
| Material | aluminized steel, stainless steel |
| Number of Decks | 2 deck |
| Oven Type | deck-type, double stacked |
| Power Type | electric |
| Product Type | pizza oven |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Timer Included | timer |
| Voltage | 240V |
| Wattage | 16000W |
| Width | 38", 55" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 55 cm |
| Item Height | 66 cm |
| Item Depth | 43 cm |
| Item Weight | 1200 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Deck Pizza Ovens |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









