To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Power Type | gas, gas |
|---|---|
| Features | cETLus, ETL-Sanitation |
| Style | |
| BTU | 100000-149000, 25000 BTU |
| Product Type | griddle, griddle |
| Vendor Name | Atosa USA |
| Area | 47-9/10"W x 19-9/10"D, 48"W x 28-3/5"D x 15-1/5"H |
| Depth | 19-9/10", 28-3/5" |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy-duty |
| Height | 15-1/5" |
| Legs | adjustable stainless steel legs |
| Material | stainless steel |
| Number of Burners | 4 burners |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Temperature Control | thermostatic |
| Thickness | 1" |
| Width | 47-9/10", 48" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Shipping Uom | each |
| Uom | each |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92821 |
| Always Freight | Yes |
| Vendor Category | Griddle, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









