To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 8.3 amps |
|---|---|
| Capacity | 7 quart |
| Design | countertop |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | rethermalizer / bain marie heater |
| Safety and Compliance | CE, cULuc |
| Shape | round |
| Temperature Control | thermostatic controls |
| Voltage | 120v |
| Wattage | 1000 Watts |
| Vendor Name | APW Wyott |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 887331000000 |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 10.5 cm |
| Item Height | 10 cm |
| Item Depth | 10 cm |
| Item Weight | 10 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Food Pan Warmer/Rethermalizer, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









