To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 12"x 20"x 2-1/2" |
|---|---|
| Design | boilerless, countertop |
| Power Type | electric |
| Product Type | convection steamer |
| Safety and Compliance | ENERGY STAR |
| Wattage | 6kW |
| Vendor Name | AccuTemp |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 468253123 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 24 cm |
| Item Height | 30 cm |
| Item Depth | 28 cm |
| Item Weight | 231 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Steamer, Convection, Boilerless, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









